Ella

Vinograd:Aradac, Konopnice, Kameniti vinogradi
Datum berbe:27. Oktobar 2019, kasna berba Cseszegi Fűszeres, Chardonnay; 04. Septembar 2020, Cseszegi Fűszeres, sušenje u senci; 24. Septembar 2021, Cseszegi Fűszeres, Chardonnay, Muskat Krokan, Muskat Otonel, sušenje u senci; 06. Oktobar 2022 Muskat Krokan, sušenje u senci; 03. Novembar 2022 kasna berba Chardonnay
Fermentacija:spontana, na pokožici sasušenih bobica najmanje 30 dana za svaku berbu, zajedno sa vinom iz prethodne godine
Dozrevano:oksidativno godinu dana, plus godinu dana u boci
Datum flaširanja:12.05.2023
Sorte grožđa:Cseszegi Fűszeres, Chardonnay, Muskat Krokan, Muskat Otonel
Ukupno boca:300
Alkohol:15%
pH:3,32
Ukupne kiseline:7,5 g/l
Rezidualni šećer:44,8 g/l
Ekstrakt:95,9 g/l
Potencijal:i preko 20 god.

VINOGRAD
Jugoistočno od sela Aradac, potez Konopnice (Chardonnay), mala parcela sa vrstama severoistok-jugozapad, teren sa blagim padom u pravcu jugozapada; tlo aluvijalna glina, sa plitkim humusnim slojem; srednje gusta sadnja, restriktivna rezidba sa prinosom oko 1,5 kg po čokotu. Mikro klima umereno kontinentalna sa stalnim vetrovima, daje mogućnost kasne berbe i botritisa bez pojave cvetanja plesni. Potez Kameniti vinogradi (Cseszegi Fűszeres, Muskat Krokan, Muskat Otonel) na blagoj padini sa južnom ekspozicijom u mešovitoj sadnji sa drugim sortama; tlo aluvijalna, karbonatna glina, sa plitkim humusnim slojem.

VINO

Desertno, poluslatko vino, dobiveno posebnom tehnologijom iz kasne berbe dva veoma različita klona sorte Charnonnay i muskatnih sorti Krokan, Otonel i Cseszegi Fűszeres postupkom refermentacije, koja traje četiri godine. U godinama, kada vremenske prilike to ne dozvoljavaju, umesto kasne berbe grožđe sušimo u plitkim gajbama do uvenuća. Ponekad bude i do sasušivanja na svega 10% polazne mase. U prvoj godini se u kljuk kasne berbe dodaju bobice sasušenog grožđa, bez otakanja šire. Praktično oksidativno oranž vino. Proces alkoholne fermentacije je spontan, i nekontrolisan na podrumskoj temperaturi i traje najmanje 4 meseci. U drugoj godini, nakon spontanog izbistravanja odvaja se od taloga, i dodaju se opet sasušene bobice, koje su barem delom bile zahvaćene plemenitom plesni. Isto ponavljamo i u trećoj godini, dok u četvrtoj, konačno ostavljamo da se spontano stvori flor kvasca, koji lebdi na površini i dovrši fermentaciju na nivo poluslatkog ili polusuvog stanja. Vino je gusto, uljasto sa izuzetnim telom, alkohol je na nivou 15% i više, sa skladnim kiselinama i aromama meda, i suvog grožđa. Ovo je vino prirodno u pravom smislu reči: bez enoloških sredstava, selektivisanih kvasaca i enzima, minimalnog je sumporisanja, ne filtrira se, puni se u podrumu, gde sazreva i u bocama. 

DEGUSTACIJA I UPARIVANJE SA HRANOM

Najbolji doživljaj daje resko rashlađen (6C) u posebnim čašama za desertna vina. Kao desertno vino, služi se uz desert, ali je odličan i kao aperitiv. Sa plavim sirevima, i nekim veoma zrelim kozjim sirevima daje nenadmašan sklad. Naravno, izuzetan je i uz svaki slatki zalogaj, poput oraha prelivenog medom ili slatko od smokve i badema.

Ostala vina