O nama

Naša filozofija

Ne postoje dva identična vina na svetu, kao što ne postoji ni dva ljudska bića koja su ista. Čak su i sličnosti često diskutabilne, jer, šta je opredeljujuće za grupisanje nije najvažnije za uživaoca vina. A šta uživalac stvarno traži i ceni, skoro uvek ostane tajna, pokrivena velom kompleksnih priča o aromama, telu, zaobljenosti, završnici itd. Ova tajna ostaje implicitna i nakon detaljnog opisivanja, degustacije, dakle uživanja, i nije jednoznačna. Jer sutra već nije danas, sutra će ono biti drugačije, mi drugačije doživljavamo isto vino, makar zato, što smo drugačije raspoloženi, ili smo je probali sa drugom hranom, drugom osobom, ili, jednostavno, bilo je oblačno vreme sa vetrom, a juče je sijalo sunce.

Čovek i vino

I vino ima svoj život, rađa se, odrasta, bude punoletno i lagano (ili brzo) stari. Kada je u punoj snazi i punoletno, vino i čovek uživaju jedan u drugom. Taj čarobni trenutak uživanja je lična stvar, tiče se datog čoveka i datog vina, datog trenutka, raspoloženja. Ove trenutke treba rasporediti uz umerenost, raznovrsnost i poštovanje prirode, tako poštujemo sebe, vino i okolinu, i vino poštuje nas.


A da bismo postigli ovu izuzetnu neponovljivost, originalnost naših vina, verujemo, da je neophodno upotrebiti manufakturu u proizvodnji, naspram industrije, znanje i umeće naspram fanatičnog tradicionalizma, prirodna sredstva naspram veštačkih tvorevina. Ne postoji recept za dobro vino. Niti postoji pravilo za biološko vino. Organska vina nisu garant da poštujemo prirodu. Najmanje verujemo u moć tzv. biodinamike. Sve ovo zato, što smo sigurni, da je pokušaj propisivanja pravila samo slika nemoći čoveka da silom nadvlada prirodu. Sa prirodom treba se saživeti, poštovati je i stalno učiti od nje.

Ako je tako, šta mi radimo da bismo postupili ispravno?

Da bismo prirodi dozvolili da samo napravi to izuzetno vino sa karakterom, a da bude i po standardima, mi smo se ograničili na jedan hektar, jedan vinar je i vinogradar, posvećen svojoj misiji. Ima dovoljno vremena da obiđe svaki svoj čokot i svako svoje bure. Probiramo sve. I čokote kod berbe, i grozdove, ponekad i bobice. Probiramo drvena burad, biramo vreme operacija, pomažemo procese, a ne manipulišemo. Koristimo selekcionisane kvasce, a ne i modifikovane. Osluškujemo, pratimo životni put našeg vina od rođenja do potrošnje. Svaka boca našeg vina od dana zvaničnog početka naše vinarije ima svoju istoriju: iz kog (dela) vinograda potiče, koji tretman je imao taj vinograd te godine, u kojim sudovima je boravilo to vino, kada je pretakano, u kojim buradima je odležavalo, kada je flaširano.


Mi poštujući vino, poštujemo i čoveka. Bez njegovog učešća u uživanju, cilj nije postignut. Mi znamo imenom i prezimenom kome je dospela ta boca. Zastupamo princip direktnog marketinga. Zarekli smo se, da naše vino neće biti žrtva trgovačke mreže. Mi prodajemo vino sa kućnog praga, lično korisniku. Gledamo se u oči. Zapisan je datum za svaku bocu vina i kome je isporučena. Najdalje tačke u posredovanju su naši prijatelji u udaljenim gradovima, koji prodaju vina lično korisnicima, restorani i vinoteke.

Konačno, trebamo naglasiti, da mi ipak pravimo vino, a ne otačemo, kako to vole da kažu seljaci. Činimo to svesno, stručno, uz stalna laboratorijska merenja i poštovanje struke i zakona.

Porodica Somogyi

Naša vinarija je porodična.

Porodica nam znači sve, kada je reč o civilizacijskom, istorijskom društvu. Sve ostalo (nacija, grad, država) dolazi posle. Imamo korene, zajedno smo, i naša vina su vina porodice Somogyi.

Svoju porodičnu kuću u naselju Bagljaš smo sagradili u nekadašnjem vinogradu mog dede. Vinograd su oduzeli, isparcelisali i danas je naseljeno porodičnim kućama i velikim soliterima. Ostali su čokoti u dvorištu, i danas čine špalir na terasi.

Supruga Eržebet i ja, Šandor smo tehnolozi, proveli vek u prehrambenoj industriji. Od 2005 g. posvećeni smo vinogradu i vinu. Sinovi Lorand i Vilmoš su vrsni poznavaoci vina sveta, kritičari i istraživači, neizostavna poluga u odlučivanju kada se kreira novo vino u podrumu.